Układy hydrauliczne stanowisk laboratoryjnych do badania narzędzi i elementów głowic urabiających kombajnów górniczych. Przedstawiono dwa stanowiska laboratoryjne do badania narzędzi urabiających i nowych metod urabiania skał. Opisano układy hydrauliczne stanowisk i przedstawiono ich schematy funkcjonalne. Podano przykłady prac badawczych z dotychczasowej eksploatacji systemu hydraulicznego obu stanowisk.
Parametry przepływowe elementów pneumatycznych według nowelizowanej normy ISO. Przywołano normę ISO 6358 podlegającą obecnie nowelizacji. Opisano sposób pomiaru nowych parametrów i podano autorską ocenę zmian. Przedstawiono propozycję obliczania za pomocą excelowskiego solvera wartości C, b i m, a nie tylko b i m, jak w nowelizowanej normie.
Badanie trwałości hamulca wiskotycznego z cieczą elektroreologiczną. Opisano badania eksperymentalne trwałości walcowego hamulca wiskotycznego z cieczą elektroreologiczną. Oceniano właściwości reologiczne i elektryczne cieczy roboczej, jakość powierzchni roboczych oraz stan zastosowanych w hamulcu łożysk tocznych. Nie potwierdzono dużego wzrostu współczynnika lepkości dynamicznej cieczy roboczej pod wpływem kruszenia się cząstek stałych cieczy elektroreologicznej.
Sprężanie dźwigara suwnicy w napędzie hydraulicznym. Opisano sprężanie dźwigara suwnicy w napędzie hydraulicznym, jako sposób na uzyskanie mniejszego przekroju poprzecznego. Wskazano na możliwość zmniejszenia wymiarów i parametrów podzespołu. Przedstawiono sprężanie z wykorzystaniem sterowania proporcjonalnego.
Przemysł maszyn i urządzeń w okresie wychodzenia z kryzysu. Opisano światowy, krajowy i europejski rynek przemysłu maszynowego w okresie wychodzenia z kryzysu. Na podstawie najnowszych danych pokazano dynamikę sprzedaży i zamówień w różnych branżach tego przemysłu. Przedstawiono prognozy głównych potęg gospodarczych świata na lata 2011-2015.