Mechatronika w napędach płynowych. Wyjaśniono podstawowe pojęcia z mechatroniki i wskazano na związek mechatroniki z napędami płynowymi, sterowaniem hydraulicznym i pneumatycznym. Podano przykłady rozwiązań systemów mechatronicznych dotyczące budowy i sterowania pneumatycznego manipulatora równoległego typu triod oraz sterowania „inteligentnego” w uczeniu/odtwarzaniu ruchu serwonapędu pneumatycznego.
Zastosowanie zaworów w technologii MEMS. Omówiono zasadę działania oraz zastosowanie zaworów spotykanych w mikrohydraulice i mikropneumatyce. Wskazano na wykorzystywanie mikrozaworów, obok mikropomp, m.in. w przenośnych laboratoriach (μTAS), jako ich nieodłączane elementy.
Stanowisko dydaktyczne do transportu i sortowania elementów walcowych. Opisano zaprojektowane, uniwersalne stanowisko do transportu i sortowania elementów walcowych. Wskazano na przydatność tej konstrukcji w dydaktyce. Podkreślono znacznie modułowej budowy stanowiska, co ułatwia wykonywanie różnorodnych zadań w pracy ze studentami.
Wybrane zagadnienia z konstrukcji specjalnych siłowników hydraulicznych. Opisano konstrukcję specjalnych siłowników, stosowanych do napędu mechanizmów pracujących w trudnych warunkach (duża wilgoć, wysoka temperatura). Analizowano wpływ środowiska na eksploatację omawianych siłowników. Wskazano na konieczność uzyskania szczelności w podzespole tłoka i dławnicy.
Hydrauliczny układ centralnego zasilania w napędzie pomp balastowych. Przedstawiono koncepcję napędu i sterowania pomp balastowych typu zanurzeniowego, stosowanych na współczesnych produktowcach i chemikaliowcach, z wykorzystaniem istniejącego hydraulicznego układu centralnego zasilania. Opisano konstrukcję zanurzeniowych pomp balastowych i główne elementy systemu hydraulicznego zainstalowanego na pokładzie produktowca klasy B573-I m/t „Eugen Rainbow”, zbudowanego w Stoczni Szczecińskiej. Przedstawiono charakterystyki przepływowe i napędowe pomp balastowych.