Układy hydrauliczne ładowarek łyżkowych eksploatowanych w kopalniach. Opisano układy hydrauliczne stosowane w ładowarkach kopalnianych. Przedstawiono dokładnie układ skrętu i układ hamulcowy. Wskazano na zalety takich rozwiązań, zwłaszcza w ładowarkach eksploatowanych w bardzo trudnych warunkach kopalnianych.
Mikromechatronika. Mikrochwytaki do mikromontażu systemów MEMS. Opisano zalety mechatroniki w projektowaniu mikrochwytaków używanych do mikromontażu systemów mikroelektro-mechanicznych (MEMS). Opisano podstawowe systemy mikromontażu. Podano przykłady różnych mikrochwytaków z mikroprzetwornikami (mikroaktuatorami).
Wizualizacja pracy układu hydrostatycznego. Opisano koncepcje wizualizacji pracy typowego układu hydrostatycznego, wykorzystując jako przykład zbudowany system do diagnozowania i monitoringu stacjonarnych oraz mobilnych układów hydraulicznych. Przedstawiona koncepcja wizualizacji procesu stanowi rozbudowany graficznie projekt, zawierający wszystkie istotne dla monitorowania i diagnostyki elementy wykonawcze, sterujące i pomiarowe.
Modelowanie matematyczne pneumatycznego zaworu przekaźnikowego. Przedstawiono model matematyczny zaworu przekaźnikowego stosowanego w pneumatycznych układach hamulcowych pojazdów. Opracowany model matematyczny zaworu wykorzystano do symulacji dynamiki dwuobwodowego układu napędowego z siłownikiem tłokowym jednostronnego działania w programie Matlab-Simulink.
Zależność parametrów roboczych pomp łopatkowych od zawartości powietrza w cieczy. Przedstawiono wpływ zawartości powietrza w oleju na parametry robocze pomp łopatkowych. Opisano badania dotyczące uproszczonego i rzeczywistego nierównomiernego natężenia przepływu oleju w pompie łopatkowej. Wskazano na zależność nierównomierności natężenia przepływu od geometrycznych cech strumienia przepływu w badanej pompie.