Serwonapęd elektropneumatyczny sterowany biosygnałami. Opisano stanowisko badawcze do zdalnego sterowania serwonapędu elektropneumatycznego biosygnałami generowanymi przez operatora. Naturalne biosygnały generowane przez mózg, mięśnie twarzowe i mięśnie oka odczytywane przez urządzenie NIA są przetwarzane na komendy sterowania w sterowniku serwonapędu elektropneumatycznego. Wskazano na możliwości wykorzystania tego typu technologii w praktyce.
Ocena trwałości elektroreologicznych cieczy roboczych. Podjęto próbę określenia trwałości heterogenicznej cieczy elektroreologicznej ERF#6, pracującej jako ciecz robocza sprzęgła hydraulicznego. Opisano przebieg i charakter badań laboratoryjnych. Wykazano, że zużycie cieczy elektroreologicznej wynikało głównie ze spłaszczenia i uszkodzenia powierzchni cząstek stałych pod wpływem tarcia i uderzeń o łopatki sprzęgła.
Nowości branży hydraulicznej na targach BAUMA 2013. Przedstawiono nowości branży napęd i sterowanie hydrauliczne prezentowane na targach przez znanych producentów komponentów, systemów i maszyn. Szczególną uwagę zwrócono na rozwiązania nowatorskie i prototypy, wyznaczające kierunki rozwoju, nie pomijając standardowych i sprawdzonych konstrukcji.
Symulacja wpływu powierzchni tłoczyska na pracę uszczelnienia tłoczyska hydraulicznego w smarowaniu elastohydrodynamicznym. Analizowano wpływ elastohydrodynamicznego i mechanicznego styku wywołanego szlifowaniem powierzchni tłoczyska na uszczelnienia typu U i dwuelementowe. Przenoszenie cieczy, siła tarcia, rozkład nacisku stykowego i rozkład ciśnienia cieczy w obszarze uszczelnianym wyznaczono numerycznie i porównano z wynikami badań idealnie gładkiej powierzchni tłoczyska. Wskazano na konsekwencje szlifowana dla obydwu uszczelnień.
Uszczelnienia w pompie hydraulicznej. Opisano wolnoobrotową wielotłokową pompę hydrauliczną o dużej wydajności właściwej. Wskazano na możliwość zastosowania tego typu konstrukcji w małych elektrowniach wodnych. Przedstawiono wyniki badań uszczelnień tłoka pod kątem ich wpływu na sprawność objętościową, siły tarcia i trwałość pompy oraz metody doboru uszczelnień.