Symulacja CFD zjawisk przepływowych w pompie zębatej o zazębieniu zewnętrznym. W artykule zaprezentowano płaski model CFD pompy zębatej o zazębieniu zewnętrznym. Do analizy zjawisk przepływowych wykorzystano moduł CFX wchodzący w skład pakietu ANSYS Workbench 15.0. Przeanalizowano wpływ prędkości obrotowej kół zębatych oraz wartości ciśnienia w kanale wylotowym na występowanie oraz intensywność kawitacji w obszarze zazębienia.
Słowa kluczowe: pompa zębata, kawitacja, symulacja przepływu
Zastosowanie oprogramowania FluidSIM® do tworzenia modeli układów pneumatycznych maszyn w celu testowania programów sterujących. W artykule przedstawiono oprogramowanie FluidSIM® kojarzone dotychczas przeważnie z edukacją oraz omówiono podstawowe możliwości komunikacji między komputerem a rzeczywistym sterownikiem PLC. Na przykładzie programu sterującego zasuwą płytową omówiono najważniejsze zasady opracowywania i testowania modelu.
Słowa kluczowe: układy pneumatyczne, sterowniki PLC, symulacja komputerowa
Badania symulacyjne układu łożyskowania aerostatycznego płaskiego silnika krokowego. W artykule omówiono sposoby zasilania układów łożyskowania aerostatycznego płaskich silników krokowych z uwzględnieniem stosowanych dławików oraz komór nośnych. Zaprezentowano wyniki badań symulacyjnych, których celem było wyznaczenie wartości ciśnienia zasilania komory nośnej oraz ciśnienia komorowego w układzie łożyskowania aerostatycznego płaskiego silnika krokowego.
Słowa kluczowe: łożyskowanie aerostatyczne, płaski silnik krokowy, badania symulacyjne
Rynek maszyn i urządzeń – globalny, europejski i krajowy – w okresie turbulencji. Przedstawiono globalny i europejski rynek maszyn i urządzeń oraz jego zależność od wzrostu PKB. Pokazano wyniki produkcyjne wybranych branż krajowego przemysłu maszyn i urządzeń. Na przykładzie kilku państw omówiono dynamicznie zmieniającą się sytuację w wybranych sektorach przemysłu maszynowego, w których napędy i sterowania hydrauliczne odgrywają istotną rolę.
Słowa kluczowe: napędy i sterowania hydrauliczne, przemysł maszynowy, sytuacja ekonomiczna
Sterowanie elektroniczne hydraulicznym zespołem obciążającym do badań przekładni wysokoredukcyjnej. W artykule porównano wybrane sterowniki PLC do ich zastosowań w mobilnych układach hydraulicznych. Zarysowano najważniejsze problemy ze sterowaniem w układach obciążających zespołów o ruchu obrotowym. Przedstawiono układ sterowania z wybranym sterownikiem wykorzystany do badania przekładni zębatej cykloidalnej wysokoredukcyjnej oraz omówiono przykładowe wyniki.
Słowa kluczowe: sterownik PLC, stanowisko badawcze, przekładnia cykloidalna