W dniach 23–25 września 2015 roku w Zamku Kliczków k. Bolesławca już po raz XXIII odbyło się spotkanie przedstawicieli branży techniki płynowej organizowane od kilkudziesięciu lat przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach. Konferencja „Badanie, konstrukcja, wytwarzanie i eksploatacja układów hydraulicznych” sygnowana hasłem CYLINDER 2015 przyciągnęła przedstawicieli wielu uczelni i instytutów badawczych z Polski, m.in. z Gdańska, Kielc, Wrocławia i Gliwic, oraz z zagranicy, m.in. INOE 2000-IHP, IMNA, ROMFLUID SA z Bukaresztu, National Institute of Inventics Iasi oraz innych członków Stowarzyszenia FLUIDAS. Tradycyjnie już udział wzięli również krajowi i zagraniczni przedstawiciele producentów oraz użytkowników techniki płynowej.
W czasie spotkań konferencyjnych poruszane były przede wszystkim tematy związane z projektowaniem, symulacją, konstruowaniem, badaniem oraz eksploatacją układów hydraulicznych. Nie zabrakło również prezentacji dotyczących nowoczesnych materiałów, bezpieczeństwa, sprawności i ekologii jako istotnych kryteriów stosowania napędów hydraulicznych.
Nie mniejsze zainteresowanie niż tematy główne wzbudziły również referaty, które dotyczyły statystycznego spojrzenia na krajowy i globalny rynek maszyn i urządzeń czy roli członkostwa podmiotów krajowych w CETOP. Kilka wystąpień było poświęconych układom jazdy maszyn dołowych. Zainteresowaniem cieszyły się także sesje z zakresu problemów sterowania z wykorzystaniem układów elektronicznych, innowacyjności i możliwości zastosowań układów hydraulicznych w specjalnych obszarach gospodarki. Kilku referentów przedstawiło swoje prace badawcze dotyczące podstawowych elementów hydraulicznych, czyli pomp i siłowników, a także obudów i stojaków hydraulicznych wykorzystywanych w górnictwie.
W kalendarzu imprez branżowych konferencja CYLINDER 2015 znajduje się na jednej z głównych pozycji. Była dobrą okazję do wymiany doświadczeń i opinii w zakresie układów hydraulicznych, a w szczególności perspektyw tej branży w zmieniających się warunkach rynkowych. Konfrontacja oczekiwań strony przemysłowej i możliwości ośrodków badawczych pozwala mieć nadzieję, że innowacyjność płynowych układów napędowych tworzonych w krajowych jednostkach będzie stale wzrastała.
Opracował dr inż. Michał Banaś